Faranjit Bitkisel Tedavisi İbrahim Saraçoğlu
14 Eylül 2017

Faranjit Öksürüğü Nasıl Geçer

Uzman Desteği Alın

Faranjit Öksürüğü Nasıl Geçer

Faranjit öksürüğü nasıl geçer, faranjit nedir, faranjit öksürük krizi nasıl geçer, faranjit neden olur, faranjit bulaşıcımıdır soruları hakkında.

Faranjit öksürüğü nasıl geçer, faranjit nedir, faranjit öksürük krizi nasıl geçer, faranjit neden olur, faranjit bulaşıcımıdır sorularının cevabını makalemizde bulabilirsin. Faranjit öksürüğü nasıl geçer sorusunun cevabı makalemizde yer almaktadır. Faranjit öksürüğü nasıl geçer sorusu hakkında detaylı bilgi için Hekiminize danışabilirsiniz. Faranjit öksürüğü nasıl geçer sorusunun doğal cevabı için bize ulaşın.

Faranjit (Boğaz İltihabı) Nedir ?

Farenjit, boğaz iltihabı durumuna verilen genel isimdir. Geniz akıntısı, sıklıkla kırmızı, tahriş olan bir boğaza neden olur. Boğaz kültürlerinden genellikle bir sonuç alınmaz ama bademcikler. Diğer dokular şişerek rahatsızlığa neden olurlar. Geniz akıntısı tedavi edildiğinde bu olayda ortadan kalkacaktır. Ayrıca meslek hastalığı olarak.

Sesini çok yada yüksek perdeden kullanması gereken insanlarda yada tozlu ve kimyasal buharlara maruz ortamlarda çalışanlarda kronik boğaza ağrısı olabilir. Son zamanlarda reflü hastalığının da benzer yakınmalara sebep olabilmektedir. Farenjit boğazın mukozal ve submukozal yapılarının enfeksiyonudur.

Boğaz İltihabı Belirtileri Nelerdir ?

Akut faranjitler boğazda ani başlayan yanma, yutkunmakla artan ağrı, ses kısıklığı, ateş, halsizlik öksürük, kas ve eklem ağrıları. Boğazda uçuk seklinde kabarcıklar, beyaz gri renkte iltihaplı dokular, boyunda şişlik ve ağız kokusu şeklinde bulgular ile kendini belli etmektedirler. Kronik faranjitler ise daha çok boğazda takılma ve kuruma, yabancı cisim hissi, bazen yutkunmakla ağrı. Gıcık tarzında öksürük veya boğazda iyileşmeyen yaralar ve şişliklere sebep olabilirler.

Boğaz İltihabı Belirtileri Nelerdir ?

Faranjit belirtileri arasında burun akması da yer almaktadır.

Faranjit belirtileri ilk olarak boğazda görülen yanma, ağrı, kaşınma ve kuruluk hissi şeklinde ortaya çıkmaktadır.

Faranjit hastalığında görülen belirtilerden en önemlileri ise ateş ve ses kısılmasının görülmesidir.

Yoğun Öksürük faranjitin diğer bir belirtisidir.

Halsizlik ve yorgunluk gibi belirtiler de bu rahatsızlığı göstermektedir.

Faranjit olan hasta toz ve bakterilere karşı aşırı derecede hassasiyet duyarken, yiyeceklere karşı da aynı hassasiyeti göstermektedir.

Faranjit Neden Olur ?

Virüsler, boğaz ağrısındaki en yaygın sebeplerdir. Faranjit, soğuk algınlığı, grip, nezle gibi viral enfeksiyonlar nedeniyle görülür. Bu enfeksiyonlar antibiyotik tedavisine yanıt vermez ve tedavi ancak semptomların yarattığı sıkıntıları dindirmek için yapılır.

Daha az görülmekle birlikte bakteriyel enfeksiyonlar da faranjite sebep olur ve bu durumda antibiyotik tedavisi gerekir. Bakteriyel enfeksiyona bağlı faranjitin en yaygın sebebi A grubundan streptokok adı verilen ve zincir biçimli koloniler halinde oluşan bir bakteri tipidir. Belsoğukluğu, klamidya ve difteri gibi hastalıklar da faranjite neden olabilir.

Soğuk ortamlarda uzun süre bulunmak ya da bu mikrobu taşıyan kişilerle aynı havayı solumak faranjite yakalanma riskini artırır. Özellikle sağlık sektöründe, alerji ve sinüs enfeksiyonunun yaygın olarak görüldüğü bölümlerde çalışan kişilerde bu risk daha yüksektir. Ayrıca sigara dumanına maruz kalmak da faranjit oluşmasını tetikleyebilir.

Faranjite sebep olan başlıca faktörler ise şunlardır.

Kızamık,
Adenovirüs adlı soğuk algınlığına sebep olan virüs,
Suçiçeği,
Kuş palazı,
A grubu streptokok virüsleri,
Boğmaca olarak sıralanabilir.

Faranjit Bulaşıcımıdır ?

Üst solunum yoluyla boğaza bulaşan virüs, bakteri ve mantar enfeksiyonundan kaynaklı ortaya çıkar. Faranjit hastalığının ciddi bir sorun olmasındaki asıl sebep ise bulaşıcı olmasıdır. Genellikle öğretmen, spiker, pilot yani sürekli konuşmak zorunda kalan kişilerde sıkça görülür.

Faranjit bilinenin aksine gribal enfeksiyonların sıklıkla yaşandığı kış ayları dışında yaz aylarında da görülür.

Faranjit Öksürüğüne Faydalı Bitkiler

Biberiye : Boğaz da oluşan bademcik ve farenjit gibi hastalıklara iyi gelir. Antibiyotik kullanımı ihtiyacı hissetmeden iltihabı yok eder. (kaynak : aysetolgaiyiyasam com)

Ihlamur : Öksürüğe iyi gelir. (kaynak : bitkicaylarininfaydalari com)

Zencefil : Farenjit ve boğaz ağrısına iyi gelen zencefilden faydalanabilirsiniz. Öksürüğünüz varsa onun içinde iyi gelecektir. (kaynak : faranjit gen tr)

Defne Yaprağı : Balgam sökücü özelliği vardır. Astım gibi solunum hastalıklarına fayda sağlar. (kaynak : sifalibitkitedavisi com)

Ayva Yaprağı : Ses tellerine de iyi geldiği bilinir. (kaynak : ayvatatlisi gen tr)

Ebegümeci : Sizi faranjite, bademcik iltihablanmasına (tonsilit) ve sağlıksız diş etlerinin oluşumuna karşı koruyacaktır. (kaynak : milliyet com tr)

Hatmi Çiçeği : Uzun zamandır soğuk algınlığı, faranjit ve nezle için doğal tedavi yöntemi olarak kullanılmaktadır. Tıpkı karaağaçta olduğu gibi hatmide de zamk vardır ve bu, boğaz hastalıkları için tedavi edicidir. Aktarlar farajit için hatmi kökü çayını tavsiye etmektedirler. (kaynak : diyetlistem com)

Uzman Desteği Alın

Comments are closed.